Apple

Kliknutím na obrázek zobrazíte články ze světa AppleSnímek obrazovky 2015-01-22 v 12.25.28

Právní forma       akciová společnost
Založeno               Cupertino, Kalifornie, USA (1. dubna 1976)
Zakladatel            Steven Paul Jobs, Stephen Wozniak, Ronald Gerald Wayne
Sídlo                      Cupertino, Kalifornie, USA
Klíčoví lidé          Timothy D. Cook CEO, Arthur D. Levinson

Rozsah působení             celosvětově
Oblast výroby                   počítačový hardware, počítačový software
Vyráběné produkty        iMac, MacBook, iPod, iPhone, iPad a další
Provozované služby       OS X, iOS, Mac App Store, App Store, iTunes, iCloud
Oficiální web                     www.apple.com www.apple.cz

Apple-logoPrvní logo Apple, po necelých dvou měsících bylo nahrazeno typickým nakousnutým jablkem

Apple Inc., dříve Apple Computer Inc., je americká firma se sídlem ve městě Cupertinov Kalifornii. Firma byla založena v roce 1976. Tato firma se specializuje na hardware a software. Jejich nejznámějšími produkty jsou: řada počítačů Mac, sada kapesních počítačů a MP3 přehrávačů iPod, chytrý telefon iPhone a tablet iPad. V počítačích Apple je operační systém OS X a dotyková zařízení jsou poháněna operačním systémem iOS. Dalším známým softwarem je program pro přehrávání a uspořádávání hudební kolekce; iTunes. Mezi další aplikace od firmy Apple se řadí sada kancelářského balíku iWork a sada na vytváření hudby, fotek a videí iLife.

Apple ale také vyvíjí a zavádí produkty v jiných oblastech. V poslední době je úspěšná řada multimediálních přehrávačů iPod, který se stal s více než 100 miliony prodanými kusynejprodávanějším MP3 přehrávačem na světě. V lednu 2007 Apple představil mobilní telefon iPhone a roku 2010 tablet iPad.

Historie

Steve Jobs, Steve Wozniak a často opomíjený Ronald Gerald Wayne v roce 1976 založili Apple v garáži rodičů ve městě Cupertinopoblíž San José (v oblasti později nazývané Silicon Valley). Pro získání počátečního kapitálu Jobs prodal svůj mikrobus Volkswagen a Wozniak svou programovatelnou kalkulačku. Tímto obdrželi 1 350 dolarů, za což si pořídili čipy typu 6502 firmy MOS Technology po 20 dolarech za kus. Modelu Apple I bylo nejprve vyrobeno 100 kusů, a to ručně.

steve-jobs3

Počítač Apple II, jehož prototyp byl představen v dubnu 1977 na prvním veletrhu West Coast Computer Faire, vzbudil pozornost jako jeden z prvních kroků k osobním počítačům. Tento model byl komerčně velmi úspěšný – prodalo se ho několik milionů a prodával se až do 80. let, pozdější varianty Apple II se na školách používaly až do počátku 90. let. Následující model Apple IIIpoškodil Jobs svou tvrdohlavostí – nechtěl v něm mít ventilátor a zakázal měnit podobu a velikost skříně; počítač byl velmi poruchový. Další týmy ale pracovaly na modelu Apple Lisa, uvedeném na trh v lednu 1983. Šlo ve své době o špičkově vybavený počítač, ale kvůli vysoké ceně (9 995 USD) neúspěšný. Technologický i komerční průlom v oboru osobních počítačů (jak v hardware, tak v software) představoval Macintosh. První model pod tímto označením, které Apple pro své počítače používá (ve zkrácené formě) dodnes, byl uveden na trh v lednu 1984.

Jobs z Apple odešel kvůli sporům v roce 1985. V 90. letech pak firmu postihl úpadek, dražší počítače Apple válcoval Microsoft se svým operačním systémem Windows fungujícím na platformě PC. V roce 1997 se Jobs do firmy vrátil a začal ji pomalu vracet ke ziskovosti. V roce 2001 byl uveden Mac OS X. V roce 2006 přešel Apple k čipům Intel u všech počítačů řady Mac. Od roku 2007 firma zaznamenává velký úspěch se svými mobilními zařízeními – nejprve iPodem, posléze iPhonem a iPadem. Tato zařízení způsobila ve svých segmentech revoluci a popularizaci MP3 přehrávačů, smartphonů a tabletů.

V souvislosti s tím se v roce 2007 firma přejmenovala z Apple Computers Inc. na Apple Inc., protože její portfolio již netvoří pouze počítače, ale také multimediální služby a produkty. 25. srpna 2011 oznámil Steve Jobs rezignaci na post CEOspolečnosti Apple. (Zemřel 5. října 2011 v Palu Altu.) Na postu CEO jej nahradil Tim Cook. V roce 2013 se Apple stal nejhodnotnější značkou světa.

Kauzy

 • 2011 − Apple se snaží zastavit prodej tabletů Galaxy Tab firmy Samsung sérií žalob v mnoha zemích, které jsou v některých postupně odmítány pro svoji úplnou nebo částečnou neopodstatněnost.
 • 2011 − Apple přiznává instalaci sledovacího programu Carrier IQ na svých výrobcích s iOS. Tento program umožňuje odesílání diagnostických dat. Na rozdíl od jiných platforem ale program nemá přístup k uživatelskému rozhraní a je plně aktivní pouze v diagnostickém režimu.

Snímek obrazovky 2015-01-22 v 12.27.59

Logo

O významu a způsobu vzniku názvu a loga firmy Apple existuje několik legend.

Jedna říká, že při výběru loga společnosti se zakladatelé inspirovali anekdotou o anglickém vědci Isaacu Newtonovi a vzniku gravitačního zákona.

Další tvrdí, že společnost Apple je pojmenována a její logo vychází z jedné Jobsovy diety, kdy těsně před založením společnosti žil na jablečné farmě a nekonzumoval nic jiného než jablka. Počítač Macintosh (1984) byl v té souvislosti pojmenován po konkrétní odrůdě jablka.

Také se říká, že se hledalo slovo, které by abecedně předcházelo Atari, v té době velmi úspěšnou počítačovou firmu.

Produkty

Macintosh

Podrobnější informace naleznete v článku Macintosh.

Macintosh je označení rodiny osobních počítačů. Jméno pochází od odrůdy jablkaMacintosh, prvnímu z této řady ho dal Jef Raskin, který na začátku vedl vývojový tým (později jej nahradil Steve Jobs). Uvedení Macintoshe na trh v lednu 1984doprovázela slavná televizní reklama parafrázující román 1984 (firma IBM v ní figurovala jako velký bratr).

MacBook

Podrobnější informace naleznete v článku MacBook.

MacBook je název výrobní řady přenosných počítačů. Původní iBook byl nahrazen první verzí MacBooku 16. května 2006. Zatímco iBooky používaly procesoryPowerPC od firmy IBM, MacBook v sobě nese procesor značky Intel. První verze obsahovala chipset Intel 945GM, procesor Intel Core Duo a integrovanou grafickou kartu Intel GMA950. Později MacBook dostal novější procesory Intel Core 2 Duo, chipset Intel GM965 a grafické kartě Intel X3100. Nejnovější varianta používá integrovanou grafickou kartu a čipovou sadu nVidia GeForce 9400M.

MacBook Pro

Podrobnější informace naleznete v článku MacBook Pro.

MacBook Pro je notebook s procesorem Intel Core i5/i7. Jeho předchůdcem byl PowerBook využívající procesor IBM PowerPC. Jde o dražší a výkonnější variantu MacBooku. Výkonnostní rozdíl mezi modely MacBook a MacBook Pro je především v grafické kartě, která je u MacBooku Pro dedikovaná, postavená na čipech Nvidia a má vlastní RAM, momentálně GT 750M – neplatí u 13palcové varianty, která používá integrovanou grafickou kartu, která je momentálně typu Intel Iris. Rozdíl ve vzhledu se týká především toho, že řada Pro má šasi z jednoho kusu hliníku, zatímco klasický MacBook má šasi z jednoho kusu polykarbonátového bílého plastu.

MacBook Pro je vybaven podsvícením klávesnice, které se aktivuje automaticky při poklesu intenzity světla. Dále se liší ve výbavě a velikosti displejů. Zatímco MacBook má velikost jen 13,3″, MacBook Pro se vyrábí ve velikostech 13″ a 15″. Procesory Intel jsou u tohoto počítače taktovány až do rychlosti 2,8 GHz. U všech MacBooků Pro naleznete vysokorychlostní port Thunderbolt 2. Stejně jako další počítače Apple obsahující monitor má MacBook Pro vestavěnou kameru FaceTime, ta má u MacBooku Pro rozlišení 1,3 Mpix. Pro připojení k síti slouží Wifi 802.11n draft, k bezdrátovému připojení periferií pak Bluetooth 4.0.

iMac

Podrobnější informace naleznete v článku iMac.

iMac je počítač označován jako „all in one“, v překladu „vše v jednom“ – v tomto případě především monitor a počítač. Prvním modelem iMacu v roce 1998 zahájil Apple návrat mezi významné značky. iMac byl prvním produktem Applu s názvem uvozeným písmenem „i“. V případě iMacu bylo zkratkou pro Internet, na který se tento počítač zaměřoval.

iPod

Podrobnější informace naleznete v článku iPod.

iPod je multimediální přehrávač. Tento název se užívá pro celou rodinu přenosných MP3 přehrávačů od Apple. Název iPod také dlouho používal nejvyspělejší „klasický“ iPod, který dostal později přízvisko Classic. iPody mají jednoduché uživatelské rozhraní, které se ovládá pomocí dotykového kolečka (tzv. click wheel). Výjimkou je model iPod Touch, který se ovládá pomocí velkého dotykového displeje, podobně jako mobilní telefon iPhone.

iPhone

Podrobnější informace naleznete v článku iPhone.

iPhone je produkt, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu s fotoaparátem, multimediálního přehrávače (iPod) a zařízení pro mobilní komunikaci s internetem. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje s virtuální klávesnicí.

iPad

Podrobnější informace naleznete v článku iPad.

Tablet iPad je produkt spojující multimediální přehrávač iPod Touch s plnohodnotným osobním počítačem, jeho cesta je někde mezi těmito stroji. I přesto, že definoval novou kategorii technologií zaznamenal obrovský komerční úspěch a vyřadil ze hry netbooky.

Mac OS X

Podrobnější informace naleznete v článku OS X.

Mac OS X je operační systém pro počítače Macintosh. První Mac OS X v10.0 byla vydána 24. března 2001. Vznikl jako kombinace několika různých technologií. Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního unixového jádra XNU(anglicky XNU’s Not Unix) spolu s množstvím BSD, GNU a dalších open sourcenástrojů. Nad jádrem je množina knihoven, služeb a technologií, které jsou přejaty většinou z NeXTSTEPu a předchozího operačního systému Mac OS.

Grafické uživatelské rozhraní se jmenuje Aqua a bylo vyvinuto společností Apple.Upravenou verzi Mac OS X pojmenovanou iOS využívá mobilní telefon Apple iPhone, multimediální kapesní přehrávač iPod Touch a tablet iPad.

apple-casosa

Další produkty

Reference

 1. ↑ ISIN US0378331005 – kurzy.cz (Informace z Burzy a RMS), bcpp.cz (pouze pro ISIN zařazené na Burzu), yahoo.com (Yahoo finance)
 2. ↑ Jak šel čas: Proměny známých značek stoplusjednicka.cz
 3. ↑ REARDON, Marguerite. Apple ships 100 millionth iPod [online]. CNet, April 9, 2007, [cit. 2009-02-22]. Dostupné online.
 4. ↑ http://www.apple.com/pr/bios/jobs.html
 5. ↑ a b c d NAUMANN, Friedrich. Dějiny informatiky: od abaku k internetu. Praha : Academia, 2009. 424 s. ISBN 978-80-200-1730-7. Kapitola Trpaslík proti obrovi, s. 283–307.
 6. ↑ 1990–1995: Why the World Went Windows [online]. [cit. 2008-08-12]. Dostupné online. (anglicky)
 7. ↑ NOVÁČEK, Ondřej. Apple se otřásl: Steve Jobs končí. ČT24 [online]. 25. 8. 2011 [cit. 25. 8. 2011]. Dostupné online.
 8. ↑ VEČEŘA, Zdeněk. Peklo zamrzlo: Steve Jobs opustil pozici šéfa Applu. Živě.cz [online]. 25. 8. 2011 [cit. 25. 8. 2011]. Dostupné online.
 9. ↑ Stuart Elliot.”Apple Passes Coca-Cola as Most Valuable Brand“, September 29, 2013. Ověřeno k October 21, 2013.
 10. ↑ LEVINE, Dan. U.S. judge rejects Apple bid to halt Galaxy sales. Reuters[online]. 3. 12. 2011 [cit. 3. 12. 2011]. Dostupné online.
 11. ↑ ŽĎÁNSKÝ, Michal. Carrirer IQ je špeh operátorů v mobilních telefonech, v iOS je také. jablíčkář.cz [online]. 6. 12. 2011 [cit. 6. 12. 2011]. Dostupné online.
 12. ↑ ZAVŘEL, Roman. Apple se vyjádřil ke kauze Carrier IQ. Letemsvetemapplem.eu [online]. 1. 12. 2011 [cit. 1. 12. 2011]. Dostupné online.
 13. ↑ BICEK, Jiří. Carrier IQ: opravdu telefon sleduje uživatele?. Superapple.cz[online]. 5. 12. 2011 [cit. 6. 12. 2011]. Dostupné online.
 14. ↑ SINGH, Amit. Architecture of Mac OS X [online]. [cit. 2006-04-07]. (What is Mac OS X?.) Dostupné online.
 15. ↑ Think Secret – January 2000 [online]. Think Secret, [cit. 2006-12-20]. Dostupné online.

Externí odkazy

One thought on “Apple

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *